Jesteśmy psychoterapeutami w trakcie nauki w Instytucie Psychoterapii Gestalt w Krakowie.

Psychoterapia Gestalt należy do nurtu humanistyczno-egzystencjalnego w psychoterapii. Praca w podejściu Gestalt z osobami szukającymi pomocy oraz wsparcia ma długą tradycję. Powstanie tej szkoły terapii wiąże się z osobą Fredericka S. Perlsa (1893-1970).

Twórca podejścia Gestalt wierzył, iż każdy człowiek jest odpowiedzialny za siebie i swoje życie. I tylko jeśli sam chce, może dokonać w nim zmian. Teoria i praktyka terapii Gestalt zawiera się w formule: „Tu i Teraz” co można rozumieć jako rozważanie: jak na moje obecne życie wpływa to, czego doświadczyłem w przeszłości? Perls zakładał również, że człowiek, dzięki dążeniu do poznania siebie, staje się świadomy tego, kim jest: jakie ma potrzeby, pragnienia, uczucia, myśli, a także ograniczenia. Wraz ze wzrostem świadomości osoba zaczyna bardziej rozumieć siebie (zarówno w kontekście trudności jak i mocnych stron) oraz swoje emocje. Bierze odpowiedzialność za siebie i swoje życie bez obciążenia „tego co powinienem”. Zaczyna świadomie dokonywać w swoim życiu wolnych wyborów, poszukując odpowiedzi na pytanie: „czego chcę”, „czego potrzebuję”.

Podejście Gestalt akcentuje znaczenie TU i TERAZ (przeszłość już nie jest dostępna, przyszłości jeszcze nie ma – wszystko co jest, istnieje tylko tu i teraz). Przeszłość jest dla nas dostępna jedynie w takiej postaci, w jakiej ją aktualnie pamiętamy. Nasza przyszłość to w teraźniejszości zbiór tych wszystkich wyobrażeń (pozytywnych i negatywnych), które bierzemy pod uwagę, dokonując codziennych wyborów. Jedynie te wspomnienia i wyobrażenia – ale nie przeszłość i przyszłość, istnieją TERAZ. Właśnie nimi oraz tym, co prawdziwie aktualne, zajmują się klienci w terapii Gestalt.

Terapia Gestalt przykłada dużą wagę do autentyczności oraz wzajemnej otwartości. Terapeuta w kontakcie z klientem dokłada starań, by być sobą prawdziwym – człowiekiem „z krwi i kości”, który podobnie jak klient: wzrusza się, cieszy, czy odczuwa żal po stracie. Gestaltystę porusza człowiek taki, jaki jest. Nadzieją terapeuty Gestalt jest spotkać na sesjach terapeutycznych klienta takiego, jaki On jest (Jaki jesteś, Czytelniku!). Jednak oboje – Klient i terapeuta – powinni zaakceptować fakt, że wzajemne poznanie wymaga wysiłku i czasu.

Terapeuta Gestalt towarzyszy Klientowi w rozwiązywaniu trudności oraz w wewnętrznym rozwoju. Takie towarzyszenie nie jest jedynie biernym podążaniem za klientem. Jest ono aktywnym uczestniczeniem, drogą „ramię w ramię”. Na takiej drodze terapeuta stara się być dla klienta empatycznym wsparciem – swoją uważnością dawaną klientowi terapeuta może sprawić, że wspólna „podróż” będzie bezpieczna, bardziej zrozumiała, po prostu łatwiejsza.

Pomoc jest skierowana do osób, które:

 • są w momencie kryzysu życiowego (rozstanie z partnerem, rozwód, zdrada, choroby, wypadki losowe)
 • mają kłopot w radzeniu sobie z emocjami (wybuchy złości, stany lękowe, przedłużające się okresy smutku)
 • doświadczają trudności wychowawczych i poszukują sposobów budowania dobrego kontaktu z dzieckiem
 • przeżywają śmierć bliskiej osoby
 • nie radzą sobie z napięciem i stresem
 • mają problemy psychosomatyczne: bóle brzucha, migreny, choroby skóry, bezsenność…
 • cierpią z powodu niskiej samooceny
 • mają trudność z budowaniem bliskich i satysfakcjonujących relacji z innymi
 • mają potrzebę „uporania się” z przeszłością
 • doświadczają wypalenia zawodowego
 • nie widzą celu w życiu
 • potrzebują lepiej zrozumieć siebie
 • dążą do rozwoju, zmiany oraz świadomego podejmowania decyzji i wyborów życiowych

 

Opinie naszych klientów:

Tomek
Skorzystałem z kilkunastu sesji, dzięki którym czuję się dużo pewniej, mam więcej pewności co do swoich decyzji, które podejmuję każdego dnia. I wiem, że mogę dokonywać wyborów w zgodzie ze sobą. Spotkania pozwoliły mi odkryć zupełnie nieznane wcześniej pokłady energii i siły, oraz cechy, które nagle stały się moją mocną stroną. Wiem, że dobrze je wykorzystam. Kontakt z terapeutą był rozwojowy i wspierający

Tomek - 23 lata